Šefčovič ukázal fantastické schopnosti, vraví Fico a chce ho opäť nominovať do Európskej komisie - AKTUALIZOVANÉ SPRAVODAJSTVO+

Šefčovič ukázal fantastické schopnosti, vraví Fico a chce ho opäť nominovať do Európskej komisie

23. februára 2018

BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) – Premiér Robert Fico by chcel nominovať Maroša Šefčoviča do Európskej komisie aj po voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019. Povedal to v piatok novinárom pred zasadnutím Európskej rady v Bruseli.

„Chceme do súboja opäť nasadiť Maroša Šefčoviča, je to človek, ktorý ukázal fantastické schopnosti. Ak budeme mať ako Slovensko možnosť zabojovať o slušnú pozíciu, bol by som rád, ak by ju zaujal práve Šefčovič,“ povedal Fico. O Šefčovičovi sa pritom hovorí ako o možnom kandidátovi na post prezidenta, a to najmä po tom, čo svoju kandidatúru na najvyššiu ústavnú funkciu vylúčil Fico aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Šefčovič prezidentom nebude

„Prezidentské voľby sú v marci 2019 a prelínajú sa s voľbami do Európskeho parlamentu. Myslím si, že v prípade Maroša Šefčoviča, ktorý by inak bol veľmi dobrým kandidátom na prezidenta, by som veľmi privítal, ak by využil všetky schopnosti, ktoré nabral v tomto prostredí a zabojoval za Slovensko. Nemôžem ale nič garantovať, máme aj koaličné strany, ktoré budú hovoriť do toho, kto bude náš kandidát na komisára,“ povedal Fico na otázku, či teda Šefčovič nebude kandidátom na prezidenta.

Odporúčame:
Fico odlieta na summit o budúcom rozpočte a voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019

Štátne železnice sprísnili kontrolu starých rušňov, reagujú tak na incident na trati Galanta – Šaľa

BRATISLAVA 24. septembra (WebNoviny.sk) - Vedenie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) po mimoriadnej udalosti v regionálnom vlaku Podlužan na traťovom úseku G...

Premiér zároveň vysvetlil, že európski socialisti potrebujú dosiahnuť dobrý výsledok v eurovoľbách, aby získali vplyvné miesta v Komisii. „Je tu niekoľko pozícií, kde sa vidíme do budúcnosti. Ak máme ponúknuť európskemu priestoru kvalitného kandidáta, neviem si predstaviť v tomto okamihu nikoho iného ako Maroša Šefčoviča, ale to je môj názor rok pred voľbami,“ dodal Fico.

Slovensko získa mandát navyše

Lídri EÚ sa na piatkovom summite zaoberajú viacročným finančným rámcom, situáciou v Európskom parlamente po brexite a návrhom Spitzenkandidátov. Premiér súhlasí s tým návrhom na rozdelenie kresiel, ktorý už v EP prešiel. Europoslanci schválili zníženie počtu kresiel s tým, že niektoré sa rozdelia a Slovensko získa mandát navyše a niektoré ostanú „v zálohe“ pre krajiny, ktoré ešte len do Únie v budúcnosti vstúpia.

Odporúčame:
Podporu Slovákov k EÚ podľa Kisku narušuje propaganda, Fico a Danko zdôraznili priority členstva

Fico odmietol paneurópsku kandidátku a takisto Spitzenkandidátov. To sú ľudia, ktorých nominuje politická frakcia EP a tá, ktorá získa najviac mandátov vo voľbách, získa aj post šéfa Európskej komisie.

Tento princíp sa využil prvýkrát pri Jean-Claude Junckerovi, ktorý bol kandidátom ľudovcov. Premiér dnes argumentoval, že šéf Komisie musí spĺňať určité špecifické podmienky, ktoré si táto funkcia vyžaduje a podľa neho sa v Spitzenkandidátoch „ani divá sviňa nevyzná“.

Viac k témam: Európska únia, Maroš Šefčovič, Robert Fico
Zdroj: Webnoviny.sk – Šefčovič ukázal fantastické schopnosti, vraví Fico a chce ho opäť nominovať do Európskej komisie © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*